Do Polski każdego roku trafiają tysiące aut używanych z Europy Zachodniej. Najczęściej są to pojazdy kilkunastoletnie i wyjątkowo wyeksploatowane. Zdarzają się sytuacje, że koszt naprawy samochodu przewyższa jego wartość, a sprzedaż nie jest możliwa. Zatem jedynym sposobem na pozbycie się pojazdu jest oddanie go na złom. Kasacja auta pozwala szybko i legalnie pozbyć się go oraz rozwiązać umowę OC. Zdecydowania bardziej opłacalne jest zezłomowanie starego pojazdu, niż przechowywanie go w garażu i opłacanie ubezpieczenia. Jednak zanim taki samochód trafi na złomowisko, należy spełnić kilka kwestii prawnych.
Jak wyrejestrować samochód?
W pierwszej kolejności należy udać się na złomowisko i przedstawić dokument potwierdzający, że dana osoba jest właścicielem pojazdu. Auto kasacja wystawia stosowne zaświadczenie, potwierdzające oddanie samochodu do recyklingu. Pracownik stacji demontażu pojazdów powinien unieważnić dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Pojazd przeznaczony do destrukcji, powinien być komplety, a jego waga nie może być mniejsza niż 90 % masy podanej w dowodzie rejestracyjnym. Od złomowanych aut w Łodzi, a zwłaszcza w przypadku niekompletnych samochodów, mogą być pobierane opłaty za kasację. Następnie w ciągu 30 dni trzeba udać się do wydziału komunikacji w miejsce zameldowania, aby przedstawić pokwitowanie o zezłomowaniu auta. W ten sposób samochód zostanie wyrejestrowany z bazy pojazdów zarejestrowanych. Kolejną ważną kwestią jest zgłoszenie się do ubezpieczyciela, w który samochód był zarejestrowany. Auto kasacja powoduje rozwiązania umowy OC z dniem zezłomowania auta, dodatkowo można liczyć na zwrot zapłaconych składek od dnia wyrejestrowania pojazdu do końca umowy.
Ile za złomowanie samochodu?
Złomowanie pozwala pozbyć się auta w złym stanie technicznym oraz odzyskać chociaż niewielką część pieniędzy. Cena złomowania auta zależą od modelu i rocznika. Stawka skupu obliczana jest na podstawie masy pojazdu. Cena zezłomowanego pojazdy często wynosi 300-500 zł. Jeśli masa auta będzie mniejsza, niż podana w dowodzie rejestracyjnym, stacja demontażu może pobrać opłatę za brakującą wagę, jednak nie może ona wynieść więcej, niż 10 zł za kilogram. Podczas wyboru stacji demontażu pojazdu należy sprawdzić, czy taka firma posiada pozwolenie od marszałka województwa na prowadzenie takiej działalności. Najlepiej porównać oferty kilku stacji demontażu pojazdów i wybrać najlepszą ofertę, ponieważ koszty demontażu pojazdów różnią się o kilkadziesiąt złotych, w zależności od województwa. Najatrakcyjniejsze stawki za kilogram pojazdu można znaleźć w województwie zachodniopomorskim i mazowieckim. Według przepisów pojazdy powypadkowe czy w złym staniem technicznym, może wyrejestrować tylko w legalnie działającej auto kasacji. Takie firmy zapewniają ekologiczny demontaż samochodu, szkodliwe substancje poddawane są recyklingowi, przez co nie szkodzą środowisku naturalnemu. Dodatkowo można znaleźć stację demontażu pojazdu, które przyjeżdżają do klienta odebrać niesprawny pojazd.
Złomowanie samochodu jakie dokumenty trzeba przygotować?
Przed oddaniem podjazdu do auto kasacji należy zadbać o kwestie formalne. Należy przygotować dowód rejestracyjny lub dokument zastępczy wystawiony przed urząd. Pozostałe niezbędne dokumenty to: dowód osobisty, pisemna zgoda pozostałych współwłaścicieli samochodu. Jeśli auto jest poddane do kasacji przez inną osobę, która nie jest właścicielem, potrzebna jest pisemna pełnomocnictwo właściciela. Jeśli auta zarejestrowane są na firmę, niezbędny będzie wydruk z KRS.
Czy można złomować pojazd bez dowodu rejestracyjnego?
W przypadku, gdy dowód rejestracyjny został odebrany podczas kontroli przez policję, należy udać się do wydziału komunikacji właściwego urzędu względem miejsce zameldowania. W urzędzie należy przedstawić zaświadczenie o odebraniu dowodu rejestracyjnego przez policję oraz dowód osobisty. Należy posiadać pełnomocnictwo pozostałych właścicieli, którzy nie mogą stawić się w urzędzie. W przypadku, gdy właściciel pojazdu zmarł, część jego własności przechodzi na spadkobierców, do kasacji auta potrzebna będzie pisemna zgoda spadkobiercy.