System klimatyzacji w domu zawsze powinien być montowany przy użyciu wysokiej klasy narzędzi. Dotyczy to zarówno montażu na etapie prac budowlanych, jak i prac związanych z uruchomieniem instalacji chłodniczej. Pamiętać trzeba również, aby założenie systemu było przeprowadzane przy zachowaniu najwyższej staranności i dokładności. Zapewni to minimalizację ryzyka i wystąpienia jakiejkolwiek awarii czy usterki w instalacji. Bardzo ważnym etapem montażu klimatyzacji w domu jest również przeprowadzenie odpowiednich testów szczelności układu chłodniczego.
Montaż systemu klimatyzacji w domu
Klimatyzacja w domu składa się z dwóch elementów. Mowa tu o części wewnętrznej i zewnętrznej. Do wewnętrznej dołączane są specjalne rury chłodnicze. Zakończone są szybkozłączką, która wpinana jest do modułu zewnętrznego. Montując nie można zapomnieć o tym, aby zachować jak najmniejsze odległości między komponentem wewnętrznym i zewnętrznym. Pozwoli to na uzyskanie znacznie większej szybkości w działaniu całego systemu klimatyzacji. Dodatkowo umożliwi to uzyskanie niemałych oszczędności w eksploatacji instalacji. Sam montaż w domu składa się z czterech podstawowych etapów. Mowa tu o wyborze właściwego miejsca dla części wewnętrznej instalacji, zamocowaniu panelu, wykonaniu otworu w ścianie oraz zawieszeniu elementu wewnętrznego na panelu. Prawidłowo zamontowany klimatyzator pozwala na chłodzenie, osuszanie, ogrzewanie pomieszczeń oraz filtrację. Dzięki temu system sprawdzi się nie tylko latem, ale i zimną. Montaż nie jest łatwym zadaniem. Potrzebne jest tu odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje w tym zakresie. Dobrym rozwiązaniem może być zatem wybór firmy Klima24h, która oferuje profesjonalny montaż w domu, hali magazynowej czy w biurze. Wybór właściwej firmy to gwarancja poprawnie działającego systemu klimatyzacji.
Rodzaje klimatyzatorów
W domach i w mieszkaniach mogą być zamontowane różne rodzaje tych urządzeń. Bardzo popularny jest klimatyzator ścienny. Cechuje go prosty sposób montażu. Poza tym wygląda bardzo estetycznie. Z tego powodu często stanowi element dekoracyjny w pomieszczeniu. Drugim rodzajem jest wersja podłogowo-sufitowa. To nieco bardziej złożony model w porównaniu z sufitowym. Dlatego też domach czy w mieszkaniach stosowany jest nieco rzadziej. Wspomnieć trzeba jeszcze o wersji kasetowej. Są użyteczne przede wszystkim w przypadku dużych pomieszczeń, dlatego też prędzej sprawdzi się w domu, niż w mieszkaniu. Jak wspomniano, w przypadku domów i mieszkań najczęściej wybierane są klimatyzatory sufitowe. Przestrzeń przy suficie to miejsce, w którym najefektywniej zachodzą procesy mieszania się mas powietrza o różnej temperaturze. Taki montaż niweluje również ryzyko narażenia domowników na bezpośredni nadmuch zimnych mas powietrza. Montując klimatyzator sufitowy, pamiętać trzeba, aby był on ulokowany na ścianie ok. 20 cm pod sufitem. Dodatkowo zapewnić należy wolną przestrzeń po ok. 15 cm po bokach.
Koszt montażu klimatyzacji w domu
Dobrej jakości klimatyzator, który zamontowany jest w sposób prawidłowy służyć może nawet przez okres 30 lat. Ważne jest tu oczywiście, aby system był właściwie użytkowanych i przechodził systematyczne przeglądy, dzięki którym możliwe będzie szybkie usuwanie wszelkich usterek. Jeśli chodzi o koszt montażu klimatyzacji w domu lub w mieszkaniu, to jest on uzależniony od wielu czynników. Wpływ na cenę ma choćby rodzaj i wielkość pomieszczenia. Istotny jest również poziom jego nasłonecznienia czy ilość okien. Dodatkowo na koszt oddziałuje konieczność użycia specjalistycznego sprzętu niezbędnego do zamontowania klimatyzatora w trudno dostępnym miejscu. Aby obniżyć koszty montażu, warto, o czym już wspomniano, wybrać fachową firmę. Jej pracownicy doradzą optymalne rozwiązanie.