Atrakcyjny ogród powinien obejmować zdrowe, różnorodne rośliny, które posadzone zostały na odpowiednich stanowiskach, przez co doskonale się ze sobą komponują. Aby przydomowy ogródek był zachwycający, trzeba nie tylko dobrze przemyśleć jego projekt, ale też uwzględnić rodzaj podłoża oraz warunki, jakie panują na danym terenie. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda projektowanie ogrodów w Kielcach — poniżej znajdziesz kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przed inwestycją.
Projekt ogrodu — co powinien uwzględniać?
Ogród to przede wszystkim rośliny, różnorodne drzewa, krzewy oraz byliny. Gatunki, które wybierasz, muszą pasować do warunków klimatycznych, ale też do rodzaju gleby, która występuje koło domu. Stan ziemi jesteś w stanie poprawić poprzez wapnowanie lub dodanie nawozów naturalnych, ale na klimat nie masz wpływu. Rośliny muszą też pasować do stanowiska. W miejscach zacienionych wiele roślin sobie nie radzi, mają nienaturalnie wydłużone pędy oraz nieatrakcyjny wygląd. Z tego względu staraj się sadzić tam gatunki cienioznośne. Pełne słońce również może niekorzystnie wpływać na rośliny, zwłaszcza na te o delikatnych liściach i płytkim systemie korzeniowym.
Zwróć też uwagę na ukształtowanie terenu, na słonecznych skarpach oraz na stokach doskonale sprawdzą się rośliny skalne, płożące się. Wybieraj odporne jałowce, lawendy oraz niewielkie byliny. Rośliny sadź grupami, na pierwszym planie powinny znaleźć się niskie krzewinki, rośliny płożące, później nieco wyższe krzewy, a na końcu drzewa. Warto łączyć rośliny o różnym ulistnieniu, wśród zieleni pięknie wyglądają odmiany o złotych lub srebrzystych liściach. Sadź koło siebie gatunki o podobnych wymaganiach.
Gdzie szukać roślinnych inspiracji?
Ogrody w Kielcach charakteryzują się dużym bogactwem gatunków. Wiosną są bardzo barwne ze względu na kwitnące rośliny cebulowe oraz krzewy i drzewa owocowe. Latem w ogrodach pojawiają się róże, dalie oraz aromatyczne zioła. Jesienią zaś zaczynają kwitnąć astry i wrzosy. Inspiruj się pomysłami innych, odwiedzaj ogrody i przeglądaj projekty. Wokół domu warto mieć dużą liczbę gatunków roślin, ponieważ są wtedy odporniejsze na choroby oraz na szkodniki.
Postaraj się, aby Twój ogród był atrakcyjny przez cały rok. Jest to możliwie, jeśli posadzisz rośliny zimozielone, hortensje, które mają dekoracyjne, zaschnięte kwiatostany zimą, lub drzewa o ciekawych pędach, np. dereń jadalny, wierzbę płacząca lub poskręcane leszczyny. W ogrodzie uwzględnij miejsce na relaks i spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Ważne, aby znalazły się tam wygodne meble ogrodowe oraz miejsce na grilla. Podłoże możesz utwardzić, układając tam kostkę lub płaskie kamienie. Zakątek do letniego relaksu warto zlokalizować w miejscu osłoniętym, zacisznym. Jeśli nie masz takiej możliwości — zainwestuj w ogrodzenie albo zasadź żywopłot. W ogrodzie doskonałą dekoracją są elementy małej architektury – mogą być to donice, kwietniki, pergole lub trejaże. Kratownice to też sposób na uprawę roślin pnących, w ten sposób poprowadzisz powojniki, pnące róże oraz glicynię.