Dobroczynny wpływ ćwiczeń fizycznych na nasze zdrowie jest oczywistością. Często słyszmy o tym, że należy zażywać jak najwięcej ruchu i spędzać wolny czas w sposób aktywny. Wszystko to bardzo dobrze brzmi, ale jak zmotywować się do ćwiczeń? Jak się zmobilizować, kiedy po prostu nam się nie chce?
Zmień podejście do ćwiczeń i swojego ciała
Wiele osób kojarzy ćwiczenia fizyczne przede wszystkim z przykrym obowiązkiem i nie najprzyjemniejszymi doświadczeniami z WF-u. Mówimy sobie, że ćwiczenia są dla nas korzystne, więc musimy je wykonywać, czy nam się to podoba, czy nie. Takie podejście nie będzie skuteczne, kiedy chcemy się zmotywować. W rzeczywistości najlepiej jest wykonywać ćwiczenia fizyczne z troski i szacunku dla siebie samego. Jeśli kochasz siebie i kochasz swoje ciało, będziesz o nie dbać i będziesz dawać mu wszystko, co najlepsze. Pamiętajmy: wykonujemy ćwiczenia nie po to, aby zasłużyć na szacunek do siebie, ale właśnie dlatego, że już mamy do siebie szacunek.
Wybierz ćwiczenia, które sprawiają Ci radość
Idąc tym samym tropem, zwracajmy uwagę również na to, żeby decydować się na taką formę ruchu, która sprawia nam radość. Jeśli nienawidzisz biegać, nie zmuszaj się do biegania tylko dlatego, że wielu spośród Twoich znajomych biega. Wybierz coś innego, istnieje mnóstwo nietypowych sportów, spośród których możesz wybierać. Internet jest tak bogatym zasobem, że znajdziesz ćwiczenia online należące do wielu różnych dyscyplin. Kochasz muzykę? Może taniec jest tą formą ruchu, która będzie odpowiednia dla Ciebie. Uważasz się za osobę uduchowioną? Może zechcesz spróbować jogi. Lubisz walkę i rywalizację? Prawdopodobnie sporty walki są idealne dla Ciebie.
Wyrób sobie nawyk
Czy zdradzić Ci pewną tajemnicę? Tzw. siła woli zazwyczaj nie działa. Kiedy leżysz na kanapie i próbujesz siłą woli „zmusić się” do tego, żeby wstać i zacząć ćwiczyć, jak często Ci się to udaje? Magiczne słowa, że trzeba się zdyscyplinować, zwykle nie są wystarczające. Zamiast tego spróbuj małymi kroczkami wyrobić sobie nawyk. Nawyki polegają na tym, że mózg jest przyzwyczajony do wykonywania określonej czynności regularnie. Na przykład, zabranie się do tego, by wykonać jest psychologicznie znacznie łatwiejsze, jeśli wykonywaliśmy je już przez ostatnie dwa tygodnie. Najtrudniejsze jest pierwszych kilka dni, potem jest już „z górki”. Podejmuj aktywność fizyczną zawsze o tej samej porze i zawsze w podobnych okolicznościach, na przykład rano po umyciu zębów. Ten wcześniejszy nawyk (w tym przypadku mycie zębów), będzie przypominać Twojemu mózgowi, że nadeszła pora na ćwiczenia.
Skorzystaj z pomocy trenera personalnego
Dla osób, które mają trudności ze zmobilizowaniem się do ćwiczeń, doskonałym rozwiązaniem jest trener personalny. Możesz spotykać się z trenerem osobiście, a może bardziej odpowiadać Ci będzie trener personalny online. Z ofertą profesjonalnego trenera możesz zapoznać się na trening.tigerzone.pl. Taki specjalista dobierze ćwiczenia z uwzględnieniem Twoich możliwości, oczekiwań i przede wszystkim sportowych zainteresowań. Będzie motywować Cię w chwilach, kiedy będzie Ci trochę trudniej. Trener personalny jest zazwyczaj energiczną i entuzjastyczną osobą, która będzie zachęcać Cię i dodawać Ci odwagi. Wiele osób korzysta z usług trenerów personalnych i bardzo chwali sobie współpracę.
Ćwicz z drugą osobą
Jeśli z jakiegoś powodu trener personalny online nie wchodzi w grę, a Ty nie chcesz wykonywać ćwiczeń samodzielnie, spróbuj umówić się z kimś ze znajomych. Razem raźniej. Jeśli umówisz się ze swoim przyjacielem na trening, będzie to dodatkowa motywacja do tego, aby nie rezygnować. Fakt, że drugi człowiek ma podobne kłopoty jak Ty, pomoże Ci przetrwać trudniejsze momenty treningu. Spróbujcie motywować się nawzajem. Obecność drugiej osoby, która jest nastawiona pozytywnie, może się okazać bardzo inspirująca. Zwróć przy tym uwagę, by wybrać kogoś, kto będzie Cię wpierał, zamiast dołować.
Niezależnie od tego, jakie rozwiązania wybierzesz, nie zapominaj o tym, by stosować je regularnie. Jeśli nie uda Ci się to jednego dnia, następnego dnia wróć na właściwy szlak. Nie poddawaj się.