Poruszanie się po meandrach prawa nie jest proste nawet w przypadku prowadzenia niewielkiej, jednoosobowej firmy. Kodeks cywilny, ustawa o rachunkowości czy prawo podatkowe to tylko niektóre z rodzajów ustaw, na które należy zwracać uwagę. Jest to tym bardziej konieczne, gdyż za nieprzestrzeganie regulacji prawnych mogą grozić, między innymi wysokie kary finansowe. Ponieważ nie każdy przedsiębiorca dysponuje odpowiednią wiedzą na temat prawa dotyczącego przedsiębiorstw, konieczna jest pomoc specjalisty. Jakiego prawnika należy wybrać dla swojej firmy? Aby poznać odpowiedź, powinieneś przeczytać poniższy artykuł.
Obsługa prawna firm Kraków – kiedy należy skorzystać z profesjonalnych usług prawniczych?
Niezależnie od branży prowadzonej działalności gospodarczej, prowadzenie przedsiębiorstwa oznacza codzienne wyzwania. Mimo to istnieje wiele sytuacji, w których pomoc profesjonalnego prawnika może okazać się niezbędna (nawet w sytuacji, w której przedsiębiorca posiada podstawową wiedzę na temat danej dziedziny prawa):
- postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe,
- postępowanie administracyjne,
- kontrola prowadzona przez organy kontroli podatkowej (Urząd Skarbowy),
- spory z kontrahentami dotyczące np. spornych, nieopłaconych należności,
- kwestie związane z ochroną danych osobowych,
- prawa autorskie, znaki towarowe.
Oczywiście wyżej wymienione kwestie to tylko niektóre spośród problematycznych zagadnień, na które należy zwrócić uwagę. To właśnie te przyczyny sprawiają, że przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z konsultacji prawnych dla przedsiębiorstwa należy sprawdzić, jakie gałęzie prawa są preferowane przez daną kancelarię – dopiero wówczas warto zgłosić się do danej kancelarii. Inny specjalista zajmuje się udzielaniem wsparcia w zakresie restrukturyzacji czy postępowania upadłościowego, inny zaś udzieli porad z zakresu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych
Obsługa prawna spółek – dlaczego warto?
Dlaczego profesjonalna pomoc świadczona przez prawnika jest niezbędna? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: aby uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z działaniem niezgodnym z obowiązującymi przepisami. Możesz wprawdzie we własnym zakresie analizować wybrane regulacje prawne i szukać porad np. w internecie, takie działanie jest jednak niezalecane. Po pierwsze, informacje znalezione w internecie mogą być nieprawidłowe lub nieaktualne (informacje te nie zawsze są weryfikowane), po drugie zaś – analiza prawa przez osobę nieposiadającą wykształcenia prawniczego może być nie tylko błędna, ale także niezwykle czasochłonna, podczas gdy podczas prowadzenia przedsiębiorstwa należy działać szybko i zdecydowanie.
Jednocześnie, trzeba pamiętać o kolejnej istotnej kwestii – wyborze odpowiedniego prawnika. Obecnie można znaleźć na rynku usług prawniczych wiele ofert specjalistów świadczących porady prawne (Kraków, Warszawa to miasta, na terenie, których działają najlepsze kancelarie prawnicze w kraju, ale doświadczonych i profesjonalnych prawników można znaleźć również w mniejszych miejscowościach). Różnorodność oferowanych usług nie oznacza jednak, że każda z nich jest dostosowana do naszych potrzeb.
Obsługa prawna firm – o czym należy pamiętać?
Podczas wybierania kancelarii prawnej specjalizującej się w merytorycznym wsparciu należy sprawdzić także, jaki sposób rozliczania się za wykonywane usługi preferuje dany usługodawca. Generalnie wyróżnia się dwa modele naliczania opłat:
- opłata ryczałtowa naliczana za wykonanie danej usługi (usługą tą może być np. sporządzenie umowy czy aneksu, przeanalizowanie istniejącej umowy pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami czy reprezentowanie Klienta podczas kontroli podatkowej),
- opłata naliczana za każdą przepracowaną roboczogodzinę – jest to coraz rzadziej stosowany model naliczania opłat z uwagi na specyficzny charakter pracy, którą wykonuje specjalista do spraw prawa.
Przedstawione powyżej modele są szeroko rozpowszechnione zarówno wśród renomowanych kancelarii zajmujących się obsługą prawną firm w Krakowie, jak i tych prawników, którzy prowadzą swoją działalność na terenie mniejszych miejscowości.