Nieuczciwy dłużnik może przytrafić się każdej firmie, a nawet osobie fizycznej, która na przykład udzieliła pożyczki prywatnej. Często proces odzyskiwania należności wydaje się zbyt pracochłonny i kosztowny, dlatego wierzyciele nie zawsze podejmują odpowiednie działania. Tymczasem na rynku istnieje wiele kancelarii, które specjalizują się właśnie w windykacji należności. Co to jest windykacja należności, kiedy warto się na nią zdecydować i jaki jest jej koszt?
Od powstania długu do windykacji
Przy zawieraniu jakichkolwiek umów, czy to handlowych, czy pożyczkowych, określony jest zawsze termin, w którym dłużnik musi uregulować swoje zobowiązanie w pełnej wysokości, czyli oddać pożyczony kapitał plus ewentualne odsetki. Zazwyczaj wierzyciele nie podejmują działań windykacyjnych od razu po upływie terminu płatności, dając dłużnikowi nieco więcej czasu na uregulowanie długów. Często również sami podejmują kroki, które mają na celu odzyskanie pieniędzy. Wierzyciele informują więc dłużnika o mijającym terminie płatności i proszą o uiszczenie zapłaty. Niestety, często działania te nie przynoszą oczekiwanych skutków. Dłużnik, któremu chwilowo brak środków finansowych na spłatę swoich zobowiązań, będzie próbował negocjować warunki spłaty. Niemniej jednak nie brakuje nieuczciwych dłużników, którzy nie czują się zobowiązani do uregulowania swoich zobowiązań. Wtedy też warto skorzystać z pomocy kancelarii, która specjalizuje się w windykacji długów i należności.
Jak wygląda windykacja długów?
To, jak będzie wyglądać windykacja długów, zależy od decyzji wierzyciela. W praktyce wyróżnia się windykację przedsądową oraz sądową. Wierzyciel ma prawo od razu wejść w spór z dłużnikiem na drodze sądowej, jednak o wiele lepszym sposobem na odzyskanie pieniędzy może okazać się windykacja pozasądowa. Dlaczego? Przede wszystkim znacznie ogranicza ona czas potrzebny na odzyskanie środków pieniężnych. Windykacja pozasądowa polega na polubownym załatwieniu sprawy z dłużnikiem. Kancelaria wysyła mu zawiadomienie o tym, że minął już termin płatności i wierzyciel żąda zwrotu długu. W zawiadomieniu zostaje podany termin, w którym dłużnik ma dokonać zwrotu środków. Zawarta jest również adnotacja o możliwym wszczęciu postępowania sądowego, jeżeli dłużnik nie ureguluje płatności w wyznaczonym terminie. Wydawałoby się, że wierzyciel we własnym zakresie może wysłać tego typu pismo, bez angażowania kancelarii windykacyjnej. Tymczasem otrzymanie pisma z profesjonalnej kancelarii powoduje, że dłużnikowi zapala się czerwona lampka. W strachu przed ewentualnym sporem sądowym decyduje się on spłacić dług. Jeżeli na dany moment nie dysponuje odpowiednią kwotą, będzie przynajmniej próbował dojść do konsensusu i na przykład poprosi o rozłożenie płatności na raty. Jeśli jednak dłużnik nie odpowie na zawiadomienie i nie ureguluje należności, rozpoczyna się procedura windykacji sądowej. Innymi słowy, sprawa trafia na wokandę. Oczywiście w tej sytuacji konieczne jest zebranie odpowiedniego materiału dowodowego, który będzie potwierdzeniem powstania i nieuregulowania długu w terminie. Czasami konieczne staje się również postępowanie zabezpieczające, dzięki któremu może zostać zabezpieczony majątek dłużnika, który pozwoli na zapłatę należności.
Skorzystaj z pomocy profesjonalistów
Samodzielne dochodzenie swoich praw z tytułu zaległych wierzytelności może okazać się bardzo trudne i czasochłonne. Dlatego też dobrze jest zlecić to zadanie profesjonalnej kancelarii, z której ofertą można zapoznać się na stronie krakowadwokaci.com. Windykacja należności w Krakowie może zostać przeprowadzona w sposób, który pozwoli wierzycielowi odzyskać swoje pieniądze. To, ile kosztuje windykacja należności, zawsze ustalane jest indywidualnie z klientem, w zależności od stopnia zaawansowania sprawy oraz nakładu pracy potrzebnego do odzyskania pieniędzy. Oddając sprawę windykacji należności profesjonalistom, zyskujesz pewność, że wszystkie procedury zostaną wykonane zgodnie z prawem, a Ty będziesz miał szansę na zwrot należnych Ci pieniędzy.