Co to jest kancelaria prawna?
Kancelaria prawna jest to miejsce, gdzie swój zawód wykonują m.in. adwokaci oraz radcy prawni. Na rynku funkcjonują też biura prawne, również posługujące się słowem kancelaria w nazwie, co może wprowadzić potencjalnego klienta, czyli Ciebie w błąd. Biura prawne są zazwyczaj prowadzone przez absolwentów prawa, bez uprawnień do wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego. Takie biuro może również otworzyć osoba, które w ogóle nie posiada wykształcenia prawniczego. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj, z kim masz do czynienia. Zaoszczędzisz dzięki temu czas i pieniądze.
Co robi kancelaria prawna?
Bez względu na to, czy będzie to kancelaria prawna w Białymstoku, czy w Zakopanem, uzyskasz tu szeroko pojętą pomoc prawną. W kancelariach prawnych są też przygotowywane wszelkiego rodzaju pisma procesowe, od pozwów począwszy, poprzez wnioski, zażalenia, a skończywszy na apelacjach i kasacjach. Tu warto zwrócić uwagę na tzw. przymus adwokacko-radcowski w przypadku skargi kasacyjnej. Najprościej rzecz ujmując, nie może jej sporządzić nikt inny, ponieważ nie zostanie ona wówczas w ogóle rozpatrzona merytorycznie przez Sąd Najwyższy lub Naczelny Sąd Administracyjny.
Adwokat lub radca prawny, to osoba, która posiada wiedzę z zakresu wielu gałęzi prawa, np. administracyjnego, rodzinnego, cywilnego lub gospodarczego. Kompetencje adwokatów i radców prawnych potwierdza zdany państwowy egzamin zawodowy. W kancelarii prawnej uzyskasz ustną lub pisemną poradę prawną, a także projekt umowy lub regulaminu, np. do Twojego sklepu internetowego lub restauracji. Adwokat lub radca prawny napiszą też w Twoim imieniu pozew, np. o zapłatę oraz kompleksowo poprowadzą sprawę do końca. Do kancelarii prawnej możesz również zgłosić się z problem z Twoim pracodawcą. Nie chodzi tu tylko o mobbing, ale również o kwestie związane z odprowadzeniem składek na Twoją emeryturę, czy bezpodstawne zwolnienie z pracy.
Co może kancelaria prawna?
- Reprezentacja w sądzie
Adwokat lub radca może reprezentować Cię w sądzie. Jest to zasadnicza różnica między kancelarią prawną a biurem porad prawnych. Pracownik biura nie może być Twoim pełnomocnikiem sądowym. Możesz liczyć na merytoryczne wsparcie i pomoc w obronie swoich racji, jedynie korzystając z usług kancelarii prawnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku spraw z zakresu prawa rodzinnego, gdzie często w grę wchodzą ogromne emocje. Bez adwokata nie wybieraj się do sądu, jeżeli czeka Cię sprawa karna. Tutaj duże znaczenie ma odpowiednia strategia obrony, której nie opracujesz samodzielnie. Sprawom karnym również towarzyszy duży stres, który może uniemożliwić Ci spojrzenie na Twoją sprawę z dystansem. Sporym wyzwaniem może okazać się z pozoru błaha sprawa administracyjna, np. związana z pozwoleniem na budowę domu. Prawo administracyjne, to zbiór wielu ustaw i rozporządzeń, a także orzeczeń sądowych, między którymi trzeba umieć się poruszać. W przeciwnym razie jeszcze długo nie będziesz cieszył się kawą na tarasie swojego nowego domu.
- Postępowanie mediacyjne i negocjacje
Adwokat lub radca prawny mogę też wystąpić w roli mediatora między Tobą a Twoim kontrahentem, jeżeli sami nie dojdziecie do porozumienia. Skutecznie przeprowadzona mediacja, pozwoli Ci uniknąć długotrwałego postępowania sądowego, a przy okazji nie stracisz klienta. Pamiętaj jednak, że mediator musi być bezstronny, a zatem bierze pod uwagę interesy obu stron. Bądź otwarty na dialog i gotowy na pewne ustępstwa wobec drugiej strony. Mediacja są również popularną formą rozstrzygania sporów z zakresu prawa rodzinnego.
Profesjonalista w roli negocjatora zapewni Ci solidne wsparcie merytoryczne, a także wychwyci ewentualne nieuczciwe zagrania drugiej strony. Dzięki temu nie tylko wynegocjujesz korzystne dla siebie warunki, ale unikniesz również przykrych konsekwencji prawnych lub finansowych. Negocjacje, to wymiana merytorycznych argumentów, często opartych na konkretnych przepisach prawnych, które adwokat lub radca prawny doskonale zna.