Zepsuta płyta główna, to poważny problem dla Twojego komputera. Urządzenia te bardzo dynamicznie wkradły się do naszego życia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu te osoby, które posiadały je w swoich domach, mogły nazywać siebie szczęśliwcami. Musisz pamiętać bowiem, że — choć dziś może brzmieć to jak opis sceny z filmu sci-fi – dostęp do komputerów był dawniej bardzo ograniczony. Co więcej, cena za poszczególne urządzenia była zaporowa, przez co liczba tych, którzy mogli sobie na nie pozwolić, była naprawdę niewielka.
A jak jest dziś? Komputery stacjonarne, laptopy czy tablety — wszystkie te sprzęty mamy dostępne pod ręką. Większość z nas w swoich domach posiada często więcej niż jeden komputer. Dzięki szerokiemu dostępowi do tych urządzeń większość spraw, które kiedyś musieliśmy robić osobiście, możemy załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Innymi słowy — komputery są dziś nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Niestety, jak każde urządzenia są one narażone na awarie.
Skala problemu zależy rzecz jasna od tego, co dokładnie się zepsuło. Najgorszym z możliwych scenariuszy jest naprawa płyty głównej. Czym jest płyta główna? W dużym uproszczeniu – to serce każdego komputera, które współpracuje z pozostałymi podzespołami i wspiera je w ich działaniu. Jak łatwo się zatem domyślić, problem z płytą główną może w bardzo dużym stopniu zakłócić pracę poszczególnych elementów w Twoim komputerze, a jeśli awaria jest poważna, może dojść do sytuacji, w której korzystanie z danego laptopa lub tabletu będzie po prostu niemożliwe.
Większość osób, która nie zna się na elektronice, ma błędne przeświadczenie, że laptop, który nie chce się włączyć, nadaje się tylko do wyrzucenia. Na szczęście nie jest to prawda. Wiele sprzętów, w których uszkodzeniu uległa płyta główna, można naprawić. Aby tego dokonać, należy oddać urządzenie do profesjonalnego serwisu, lub, jeśli masz odpowiednią wiedzę, spróbować dokonać naprawy samodzielnie.
Naprawa płyty głównej Kraków
Płyta główna ulega awarii z wielu powodów. Jednym z nich jest na przykład kurz, który dostaje się do środka komputera. Im więcej kurzu w otoczeniu Twojego laptopa, tym większa szansa na to, że w najbliższym czasie może dojść do awarii płyty głównej. Dużym problemem dla działania wspomnianej są często kłopoty z dostawą prądu. Komputer, który jest włączony i nagle przestaje działać ze względu na braki w dostawie energii, po kilku tego typu wymuszonych wyłączeniach może zacząć mieć trudności z poprawnym działaniem.
Niestety, do awarii płyty głównie potrafimy przyczynić się i my sami. Powód? Zalanie komputera. Woda, która dostaje się do elektrycznych podzespołów, może spowodować niemałe spustoszenie. Patrząc na liczbę okazji do tego, aby uszkodzić płytę główną, nic dziwnego, że po pewnym czasie widzisz na swoim monitorze kolor niebieski, nie działa dźwięk lub podłączone do komputera urządzenia lub po prostu nie możesz uruchomić sprzętu – to są właśnie najczęstsze oznaki problemów z płytą główną.
Wróćmy zatem do postawionego wcześniej pytania: jak naprawić płytę główną? Jeśli znasz się na komputerach, możesz oczywiście podjąć się samodzielnej naprawy. Omawiana część, jako serce komputera, jest jednak bardzo czuła. Jeśli zatem nie czujesz się na siłach, i nie wiesz, jak sprawdzić płytę główną, zgłoś się do odpowiedniego serwisu.
Ile kosztuje naprawa płyty głównej i czy warto ją naprawiać?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje naprawa płyty głównej. Wszystko zależy rzecz jasna od tego, co dokładnie uległo awarii. Aby się o tym przekonać, trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać. Z tego właśnie powodu najlepszym z możliwych rozwiązań jest oddanie zepsutego laptopa do serwisu. W nim fachowcy sprawdzą, co należy wymienić, aby przywrócić Twój sprzęt do porządku. Tego typu pomoc, za którą trzeba oczywiście zapłacić, może okazać się dużą oszczędnością. Dlaczego? Specjalista może polecić wymianę taniego elementu, a gdybyś starał się naprawić płytę główną samodzielnie, mogłoby to kosztować o wiele więcej.