Lakierowanie nowej generacji – czym jest?
Malowanie proszkowe staje się coraz bardziej popularną metodą na rynku. Do tego przez ostatnie 45 lat zostało w dużej mierze unowocześnione i dostosowane do potrzeb klientów. Powoli wypiera tradycyjny sposób lakierowania.
Polega na rozpylaniu farby, zazwyczaj na metalową powierzchnię, poprzez natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Cały proces poprzedza dokładne oczyszczenie i przygotowanie tworzywa, dzięki czemu nałożona powłoka staje się trwalsza. W przypadku pierwszej techniki (Korona), cząsteczki lakieru zostają naładowane ujemnie, dlatego po naniesieniu na dany obszar przewodzący naładowany dodatnio, przylegają do niej. Wytworzenie pola elektrostatycznego, umożliwia urządzenie, przez którego układ przebiega prąd o stałym napięciu. Kolejna technika (Tribo), wygląda zupełnie inaczej. Do naładowania cząsteczek elektrostatycznie dochodzi poprzez ocieranie się ich o ścianki aplikatora, przy wykorzystaniu powietrza sprężonego. Rozpędzone drobinki zderzają się z powierzchnią i przylegają do niej. Uwieńczeniem procesu w obu typach malowania, jest poddanie powłoki działaniu wysokiej temperatury lub promieni UV.
Zastosowanie i zalety
Lakiernie proszkowe zajmują się głównie lakierowaniem materiałów metalowych, jednak nie tylko. Wykorzystując tę metodę, możemy pokryć: stal, aluminium, drewno, szkło, płyty MDF. Zatem zastosowanie znajdziemy w malowaniu elementów urządzeń, aż po felgi, grzejniki, a nawet fragmenty mebli. To wszystko jest możliwe, jednak każdy rodzaj powierzchni musi przejść gruntowne przygotowania, dedykowane jego strukturze, takie jak chociażby piaskowanie proszkowe. Tego typu zabiegi sprawiają, że materiał zyskuje odporność na korozję, uszkodzenia mechaniczne, czy też wysoką temperaturę, wilgoć i substancje chemiczne. Ponadto takie malowanie uniemożliwia powstawanie zacieków, nierówności i pęcherzyków, co często ma miejsce podczas malowania natryskowego (na mokro). Kolor farby pozostaje tak samo intensywny i błyszczący na długie lata. Ogromnym plusem jest również to, że emulsja nie zawiera w składzie rozcieńczalników, a co za tym idzie, nie powoduje emisji lotnych substancji do warstwy ozonowej. Cały zabieg jest bardzo ekonomiczny, ponieważ lakiernie mają możliwość wykorzystania produktu w niemalże stu procentach.
Czy malowanie proszkowe jest dla Ciebie i na co zwrócić uwagę?
Przed dokonaniem wyboru warto pomyśleć nad tym, w jaki sposób zamierzamy eksploatować dany przedmiot, gdzie będziemy go przechowywać, a także jakich jest gabarytów i w jakim kształcie. Nietypowy kształt może sprawiać problem w równomiernym naniesieniu farby, jednak wszystko warto skonsultować ze specjalistą. Pamiętajmy, że wszystko jest w jego rękach i zadowalający efekt końcowy, jest ściśle związany z procesem przeprowadzanym w warsztacie lakierniczym oraz dobraniem chociażby odpowiedniego podkładu. Jeśli mamy zamiar wykonać lakierowanie proszkowe w Warszawie lub okolicach, to wybór okaże się niewątpliwie trudny, biorąc pod uwagę odpowiedni zakres cen i opinie na temat firmy. Dobrym krokiem może okazać się lakiernia w Zakroczymie, posiadająca szeroką paletę kolorów RAL. Możesz tam dobrać nie tylko idealny dla Ciebie kolor, ale również stopień połysku emulsji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, odwiedź stronę i znajdź więcej informacji.