Dolegliwości natury fizycznej zwykle skłaniają nas do wizyty u lekarza, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Tymczasem dolegliwości natury psychicznej również powinny być leczone przez specjalistę. Często spotykaną formą leczenia duszy jest psychoterapia. W czym dokładnie może pomóc i kiedy warto się na nią udać?
Kiedy zgłaszamy się do psychoterapeuty?
Najczęściej pacjenci odwiedzają gabinet psychologa, gdy uznają, że nie radzą sobie z bieżącymi problemami, stresem lub z jakichś powodów nie potrafią normalnie funkcjonować. Psychoterapeuta zajmuje się bowiem leczeniem chorób, które dotykają psychiki człowieka. Gdy czujemy, że w jakikolwiek sposób grunt zaczyna osuwać nam się spod nóg, to powinniśmy czym prędzej udać się do psychologa. Psychoterapia, której może towarzyszyć farmakoterapia, to jedna z najskuteczniejszych metod walki z chorobami natury psychicznej. Tego typu schorzenia rok w rok dotykają coraz więcej osób, a dodatkowo często dają niespecyficzne objawy. Tymczasem chwilowy „dołek emocjonalny” może okazać się początkiem depresji, a kłótnie w małżeństwie mogą być przyczyną późniejszego rozpadu związku.
Jak pomaga psychoterapia?
Sesje psychoterapeutyczne opierają przede wszystkim na rozmowie, jaką przeprowadza specjalista z pacjentem. Podstawą jest bowiem trafna diagnoza problemu, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia, które ustalane jest wspólnie z pacjentem. Psychoterapia ma na celu pomoc w zrozumieniu choroby, a także trwałym jej wyleczeniu. Ma to miejsce w przypadku depresji, nerwicy czy stanów lękowych. Niemniej jednak rola psychoterapii jest nieoceniona także w przypadku leczenia uzależnień, na przykład od alkoholu czy narkotyków. Chory musi bowiem nauczyć się kontrolować swoje emocje oraz funkcjonować bez używek. Na psychoterapię często decydują się również pary, które chciałyby walczyć o swój związek, jednak nie mogą znaleźć w sobie wzajemnie zrozumienia. Jeśli problem jest bardziej złożony, psycholog prowadzi psychoterapię całej rodziny. Tutaj także najważniejsze jest znalezienie źródła problemu oraz ciągła praca nad sobą i nad swoimi relacjami z najbliższymi. Psychoterapia pomaga nie tylko wyjść z choroby czy rozwiązać problem, ale również nauczyć się kontrolować swoje zachowanie, nauczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach czy rozwinąć swoją osobowość.
Psychoterapeuta – Łomianki
Aby psychoterapia mogła przynosić pożądane efekty, musi być prowadzona przez specjalistę w swojej dziedzinie. Jeśli interesuję Cię psychoterapeuta w Łomiankach, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie angielski-psychologia.pl. Zgłaszając się do psychologa specjalizującego się w terapii indywidualnej, leczeniu uzależnień, depresji, nerwicy czy psychoterapii par mamy pewność, że otrzymamy fachową pomoc, dzięki której będzie możliwy powrót do normalnego życia. Psychoterapii musi bowiem podejmować się osoba z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym, ale również z doświadczeniem. Swoją psychikę warto więc oddać w najlepsze ręce.