Fotowoltaika to ostatnio popularny sposób na pomocnicze źródło energii. Instalacja taka przetwarza promienie słoneczne na prąd, który z powodzeniem wykorzystać możesz do różnych urządzeń w swoim domu. Taka forma pozyskiwania energii posiada także wiele innych zalet. Warto wiedzieć również, o jakich istotnych rzeczach powinieneś pamiętać, decydując się na instalację fotowoltaiczną. Kwestie te zostaną szerzej omówione w tym artykule.
Instalacja fotowoltaiczna dla domu
Decydując się na fotowoltaikę w swoim domu, powinieneś zacząć przede wszystkim od wyboru paneli fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, że takie panele zbudowane są z krzemu, pokryte są najczęściej warstwą szyby hartowanej lub też aluminiową ramą. Wyróżnić można ich dwa rodzaje: polikrystaliczne i monokrystaliczne. Te pierwsze mają prostszą konstrukcję, a te drugie, czyli monokrystaliczne wyróżnia bardziej szczegółowa i złożona budowa, dlatego też są one sprawniejsze w działaniu. Pamiętaj o tym, jeśli fotowoltaika w Twoim domu ma się znaleźć w miejscu o trudnym dostępie, czy przewidujesz jakieś możliwe trudności w montażu paneli. Wtedy lepiej sprawdzą się panele fotowoltaiczne – monokrystaliczne. Wybierając panele, pamiętaj również, aby wybrać cenionego producenta na rynku fotowoltaiki. Przeanalizuj dokładnie, jaką wydajność mają wybrane przez Ciebie panele oraz ich szczegółowe parametry techniczne. Może to mieć istotny wpływ na ogólną sprawność instalacji. W kwestiach technicznych warto również dodać, iż powinieneś pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu paneli na dachu. Pomyśl o odpowiednim nachyleniu oraz miejscu najbardziej nasłonecznionym, w którym nie ma smogu. Takie warunki pozwolą na optymalną produkcję prądu dla Twojego domu.
Dobór odpowiedniego systemu
Fotowoltaika to również inne istotne kwestie, o których powinieneś pamiętać. Jaka fotowoltaika dla domu będzie najlepsza? Będziesz musiał zdecydować również o wyborze odpowiedniego systemu dla Twojej instalacji fotowoltaicznej. Nie kieruj się raczej wielkością domu, czy ilością osób, które w nim mieszkają. Weź pod uwagę zużycie prądu. To właśnie taki szacunek pozwoli na określenie, jaka będzie najlepsza wielkość takiej instalacji. Aby w precyzyjny sposób dobrać fotowoltaikę, powinieneś pamiętać o najważniejszym skrócie, czyli kW. Moc ta uzależniona jest od wielkości zużycia prądu w danym gospodarstwie w skali całego roku. Mając takie dane, będziesz w stanie dobrze dopasować wielkość odpowiedniej instalacji. Pamiętaj także, że optymalna wartość instalacji fotowoltaicznej powinna generować około 9,92 kWp rocznie pod warunkiem, że stosowana jest w niedużym gospodarstwie domowym, w którym nie zużywa się sporych ilości prądu. Aby dowiedzieć się, jaka fotowoltaika dla domu będzie najlepsza, warto zdecydować się na profesjonalny zespół, jaki znajdziesz na stronie salvisexpert.pl. Na stronie możesz zamówić bezpłatną konsultację i poznać wszystkie szczegóły na temat instalacji fotowoltaicznej.
Oszczędność i zwrot inwestycji
Warto także, abyś poznał finansowe zaplecze fotowoltaiki. Jednym z najważniejszych czynników, dla których coraz więcej osób decyduje się na instalacje fotowoltaiczne, jest fakt, że odpowiednio dobrana pozwala na produkowanie prądu dla całego domu. Dzięki temu, rachunki za energię mogą zmniejszyć się nawet o 90%, a to naprawdę sporo. Co ciekawe, im więcej prądu będziesz zużywał, tym większe będą oszczędności z tego tytułu. Trzeba przyznać, że to opłacalne rozwiązanie. Oszczędności, jakie możesz zyskać, pozwoli zobrazować prosty przykład pięcioosobowej rodziny mieszkającej w domu jednorodzinnym. Ich średnie zużycie prądu wynosi 4.050 kWh za rok, co oznacza, że są to wydatki około 2500 zł. Dzięki zainstalowanej fotowoltaice, po ośmiu latach zyskają oni zwrot instalacji. Fotowoltaika dla domu to również możliwość uniezależnienia się od ewentualnych podwyżek prądu.