Wzrosty cen energii elektrycznej to fakt, z którym musimy borykać się na początku każdego nowego roku. W górę szybują nie tylko wartości taryf, ale także dochodzą nowe opłaty, jak chociażby opłata mocowa. Niestety wiele wskazuje na to, że to nie koniec. Zgodnie z zapisami dokumentu Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, średnia cena taryfy dla energii elektrycznej w gospodarstwach domowych do 2030 roku wzrośnie o blisko 20%. Dla uproszczenia obliczeń pominięto w nim możliwość wystąpienia dodatkowych opłat. Co to oznacza dla budżetu domowego? Wzrost wydatków na prąd o kolejne setki złotych w skali roku. W tej sytuacji naturalnym krokiem jest poszukiwanie alternatyw. Popularnym rozwiązaniem umożliwiającym praktycznie całkowite uniezależnienie się od kolejnych decyzji Urzędu Regulacji Energetyki jest montaż fotowoltaiki dla domu.
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?
Wielu Polaków zadaje sobie pytanie, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego i jak szybko ta inwestycja się zwróci? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na ostateczną cenę paneli fotowoltaicznych wpływa wiele elementów, w tym przede wszystkim:
- Długość ekspozycji na promienie słoneczne.
- Rodzaj i pochylenie pokrycia dachowego.
- Zużycie energii elektrycznej w ciągu roku.
- Wykorzystanie fotowoltaiki do nowych zastosowań, na przykład ogrzewania domu.
- Gwarancje i czas odpowiedzi serwisowej.
Lokalizacja instalacji jest istotnym czynnikiem wpływającym na koszt całego systemu. Umiejscowienie jej w województwie o optymalnym nasłonecznieniu, pozwala na zastosowanie mniejszej mocy, a tym samym obniżenie ceny. Inna będzie wartość zamontowania modułów na dachu i w gruncie, z uwagi na konieczność wykonania przekopów i zastosowania innych konstrukcji wsporczych. W zależności od kąta nachylenia dachu należy zastosować odmienne systemy montażowe, cechujące się różnymi parametrami wytrzymałościowymi. Także dla dachu pokrytego blachą, dachówką lub gontem, nie można zaprezentować jednej ceny. By obliczyć wymaganą moc paneli fotowoltaicznych, należy przeanalizować zapotrzebowanie na energię w ciągu roku. Dokonuje się tego w oparciu o dane historyczne, lub zakłada się liczbę mieszkańców korzystających regularnie z prądu. Koszt zestawu wyznaczają także długość gwarancji oraz czas reakcji serwisu, na wystąpienie nieoczekiwanych okoliczności. Zatem ile kosztuje fotowoltaika dla domku jednorodzinnego?
Fotowoltaika dla domu – koszt paneli słonecznych
Głównym czynnikiem kosztowym są moduły. Te elementy odpowiadają za około 40-50% łącznej ceny. Dobór modułów jest niezwykle ważny i wymaga dużej wiedzy fachowej. Na rynku możemy spotkać tańsze panele polikrystaliczne i bardziej wytrzymałe panele monokrystaliczne. Aby zwiększyć wydajność, można je dodatkowo wspomóc nowoczesnymi technologiami jak: PERC, MWT, half-cut-cells oraz back contact. Ich zastosowanie pozwala w perspektywie długoterminowej zwiększyć stabilności dostarczania energii elektrycznej oraz oszczędzić na wydatkach za prąd. Przeciętnie, w zależności od wybranego wariantu, koszt jednego modułu może oscylować w granicach 0,5 – 1 euro / kilowat mocy. Co to oznacza? Na przykład dla popularnej instalacji o mocy 500W, wydatek na moduły wyniesie od 1000 do 2000 zł za sztukę.
Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – koszt inwertera
Ważnym kosztem instalacji jest falownik, czyli urządzenie odpowiedzialne za przekształcenie prądu stałego generowanego przez światło słoneczne, w prąd zmienny trafiający bezpośrednio do sieci. Ceny inwerterów są bardzo różne, ale jego udział w łącznym koszcie fotowoltaiki dla domu nie powinien przekroczyć 25%.
Fotowoltaika dla domu – konstrukcja wsporcza i zabezpieczenia
Niezależnie czy instalujemy panele fotowoltaiczne na dachu, czy na gruncie, każdy moduł musi zostać przymocowany do podłoża. Służą do tego różnorodne konstrukcje wsporcze. Najczęściej wykonuje się je z metali nierdzewnych, ale na rynku można znaleźć także takie wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo i aluminium, stali kwasoodpornej czy stali galwanizowanej. Najdroższe i najtrwalsze są konstrukcje wykonane w całości z aluminium, zaś najtańsze te ze stali ocynkowanej. Różnica w kosztach konstrukcji wynosi około 30%. Bardzo ważne są także zabezpieczenia przeciwpożarowe i odgromowe. To one chronią naszą inwestycję przed przepięciami czy wyładowaniami.
Fotowoltaika dla domu – usługi montażowe
Są osoby, które mają uprawnienia do instalacji systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu ich łączne wydatki spadną o kilkanaście procent. Nie każdy jest jednak energetykiem, stąd do ceny zestawu należy doliczyć także koszt projektu, instalacji i konfiguracji. Zaufani partnerzy biznesowi są w stanie zapewnić także szereg usług dodatkowych jak: audyt, serwis, załatwienie spraw administracyjnych czy pozyskanie finansowania. Jeśli przymierzamy się do kupna fotowoltaiki, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy przygotują odpowiednie kosztorysy i doradzą w przypadku wątpliwości. Jeśli interesuje nas na przykład fotowoltaika w Łomiankach zapewniamy, że kompleksową obsługę zapewnia firma taniekilowaty.pl, na której koncie jest zrealizowanych kilkadziesiąt instalacji fotowoltaicznych w całej Polsce.